ТП ДГС „Казанлък“ отбелязаха Седмица на гората 2022 г. с редица инициативи
На територията на ДГС Казанлък, Седмицата на гората 2022 г. премина с редица събития, посветени на нейното честване. Колективът на стопанството стартира лесовъдската седмица със залесяване на фиданки в двора на ОУ „Георги Кирков“ – гр. Казанлък, заедно с ученици и учители от учебното заведение. По време на инициативата лесовъдите разказаха на своите домакини повече за дейностите и грижите, които е необходимо да се полагат, за да бъдат горите здрави и зелени.
В един от дните през Седмицата на гората, горските служители от ДГС Казанлък бяха гости и на Целодневна детска градина № 2 „Снежанка“ в гр. Казанлък. Там, след като залесиха в дворните пространства вечнозелени храсти от вида туя и фиданки, заедно с децата, лесовъдите имаха възможност да се насладят на изпълнение от малчуганите на песента „Хубава си моя горо“, както и да разгледат изложбата от детски рисунки за гората, посветена на празника.
На 7 април ДГС Казанлък почете френския лесовъд инж. Феликс Вожли и залесителната дейност, като директорът на стопанството инж. Мирена Татарджийска и лесовъди поднесоха венци и цветя на мемориалната му плоча в м. „Царския завой“. По стара традиция, над 18 годишна, горските засадиха край нея фиданки от бреза и обикновен явор. Лесовъдите посетиха и Музея на лесовъдното дело в гр. Шипка, където също поднесоха цветя, в прослава на залесителната дейност и укрепване на пороите пред бюстовете на Вожли и неговия ученик и последовател инж. Петър Манджуков. Гости на събитието бяха кметът на гр. Шипка г-жа Василка Панайотова, зам.-директорът на Историческия музей в гр. Казанлък и ръководителят на Туристическо Дружество „Орлово гнездо“. Единственият по рода си музей в България, създаден през 1960 г., пази автентични документи, книги и учебници на български и френски език, описващи лесовъдното дело.
На 9 април служители от ТП ДГС „Казанлък“ взеха участие в залесяване на 120 бр. фиданки от кедър в междублоково пространство на един от кварталите в гр. Казанлък, заедно с Туристическо Дружество „Орлово гнездо“, които честват 120 години от основаването си. Горските специалисти демонстрираха и разказаха на присъстващите граждани и доброволци как правилно се залесяват дръвчета и какво е нужно за тяхното успешно отглеждане и съхранение.